A filmről
Felemelő és elgondolkodtató történetek a világ elfelejtett zugából, a sötétség mélyéről, ahová egy magyar szemorvos visz fényt.
A kongói esőerdő szívében gyógyítja a szürkehályogtól megvakult betegeket immár 29 éve Dr. Hardi Richárd szemorvos. A tavaly forgatott 35 perces dokumentumfilm két hónapon át követi Hardi doktor nem mindennapi nehézségekkel teli hétköznapjait. Háromezer kilométer megtett út, számtalan megvizsgált beteg és több mint száz műtét volt annak a hatvan napnak a mérlege, amíg a film forgott.
A dokumentumfilm lélegzetelállítóan gyönyörű helyszíneken játszódik, a középpontjában a misszionárius doktor áll, aki életét a kongói betegek megsegítésére tette fel, egy olyan országban, ami a háborúiról és mindent beszövő korrupciójáról ismert. A Kongói Demokratikus Köztársaság a világ egyik legszegényebb országa, ahol gyakorlatilag nem létezik szemészeti ellátás. Abban a megyében, ahol Hardi doktor dolgozik -- Magyarország területének a kétszereséről van szó, ahol nincsenek szilárd burkolatú utak, se tömegközlekedés -- ő az egyetlen szakképzett szemorvos. A távolságok miatt a betegek jó része nem tud eljutni Richárd doktor rendelőjébe, így ő maga indul évente többször is, csillagtúra-szerűen szemészeti missziókra, az őserdei régióba, a betegeihez. Richárd doktornak volt egy álma, nem kevesebb, mint hogy megteremtse és fenntarthatóvá tegye a szemészeti ellátást abban a régióban, ahol dolgozik. Ezért két éve nekikezdett egy európai színvonalú szemészeti centrum felépítésének, és bármilyen hihetetlennek hangzik, ez a kórház adományokból egy éven belül fel is fog épülni; emellett a helyi kongói fiatalok orvosegyetemi képzését is támogatja.
A film készítői
RICHÁRD TESTVÉR KONGÓI BETEGEKÉRT ALAPÍTVÁNY bemutatja
HAJDÚ D ANDRÁS filmjét
SZEMTESTVÉR
főszerepben: DR. HARDI RICHÁRD
szerkesztő: MAGÓCSI MÁRTON operatőr: HAJDÚ D. ANDRÁS
hang, utómunka: KROLIKOWSKI DÁVID zene: MICHAEL REINMULLER, MATTZ HIRT
Cataracta (szürkehályog)
Dr. Hardi Richárd szemorvos és szerzetes huszonkilenc éve gyógyít Afrika szívében, a Kongói Demokratikus Köztársaságban. Richárd a két magyarországnyi területű megye központjában, Mbuji-Mayiban dolgozik, a térség egyetlen jól felszerelt műtőjében. Innen indul csillagtúraszerűen a megye eldugott szegleteibe, hogy esélyt adjon azoknak a betegeknek is, akik 600–800 kilométerre laknak a szemészeti centrumtól. Tömegközlekedés nem lévén, a betegek (gyakran öregek és gyerekek) gyalogosan teszik meg az utat. Rokonokba kapaszkodva vagy bicikli csomagtartóján érkeznek Richárd ideiglenesen felállított műtőjébe a szürkehályog miatt sokszor addigra már teljesen világtalan páciensek. Ahogy Richárd fogalmaz: "Ezeken az utakon 300–400 kilométer megtétele olyan, mintha azt kérném valamelyik budapesti beteg hozzátartozójától, hogy a hetven éves vak nagymamáját tolja ki Párizsba a biciklije csomagtartóján…” Sokaknak ez az egyetlen esélye arra, hogy ne vakon és kiszolgáltatottan éljék le az életük hátralévő részét egy sárkunyhó belsejében. Márpedig a betegek döntő többsége egyszerű szürkehályogban szenved. Az egyenlítői nap ereje és a szűrés hiánya miatt ez a régió különösen érintett a hályogos megbetegedésekben, pedig ez a szembetegség egy 15 perces egyszerű rutinműtéttel kezelhető volna. Mindkét hályogos szem esetén ez az idő 30 perc.
A Cataracta című anyagom 2015-ben a National Geographic címlaptörténete volt.
Dokumentumfilm készült
Tető alá kerül ez is, az is.
2019-ben két hónapot töltöttem Richard testvérrel, elkísérve három esőerdei kitelepülésére, ahol megint százával látta el a rászoruló szemészeti betegeket. Ezenkívül forgatunk Mbuji-Mayiban is, az épülő szemészeti klinika helyszínén. Kilenc éve, amikor először kint voltam Kongóban, még a pusztában nézegettük a földre kifeszített zsinórokat, és némileg szkeptikusan hallgattam Richard doktort, hogy itt nemsokára több százmilliós szemészeti centrum épül, ami az emberek jólétét szolgálja majd akkor is, ha ő nem bírja már erővel. Hosszasan és átszellemülten magyarázta nekem, hogy helyi orvosok fogják átvenni az ő huszonéve tartó munkáját modern kórházi körülmények között. Minderre persze még nincsen meg a forrás, de “Isten vezet majd az úton…” -- mondta.
Az álom mára megvalósulni látszik, ugyanis a néhány éve még csak papíron létező kórház az adományoknak köszönhetően rohamtempóban épül, lassan a teljes komplexumra rákerül a tető. Eltelt három év, és mit ad Isten, Richard óriási erővel és elszántsággal megvalósítja álmát. Én pedig folyamatában örökítem meg mindezt…
Hazai és nemzetközi sikerek
A Kongóban készült sorozataimmal 2015-ben és 2020-ban is elnyertem a Magyar Sajtófotó Pályázat első díját, továbbá a világ egyik legrangosabb pályázatán (az amerikai Pictures of the Year -en) második díjat nyertem!
Óriási öröm ez, hiszen a díjak és a rengeteg publikáció által idehaza és külföldön is széles körben láthatóvá válik Hardi doktor úr munkássága!
Nehézségek
Amikor Richárd testvér megírta nekem, hogy a kongói első számú főúton jutunk majd el a célunkig, eléggé elszontyolodtam. Azon tipródtam, hogy képtelenség lesz úgy fotózni, hogy a missziónk csak végigrobog a főúton. Nos, az itt látható videó segít eligazodni abban, hogy mit is takar pontosan a “kongói első számú főút”.
Még az elpusztíthatatlanként aposztrofált, legendás Toyota Land Cruiser is kerülhet bajba, de Kongóban más dolgok is megsemmisülhetnek pillanatok alatt, ha a sors úgy hozza. Így jártam én mindjárt az első nap, amikor bedugtam a kongói kórház hálózatába a méregdrága Macintosh-omat, aminek abban a minutumban le is égett az alaplapja.
Az eszközeim ugyan nem mindig égnek el, de az extrém körülmények között gyorsan kopnak, avulnak, és hát a konyhapénzt is elő kell teremtenem ahhoz, hogy minden erőmmel a munkámra tudjak összpontosítani.
Ennek a háttérnek a megteremtése szabadúszó fotósként meghaladja az anyagi lehetőségeimet. Emiatt szeretnék támogatókat bevonni az utaim finanszírozásába, akik fotóvásárlással segítik a kongói sorozatom elkészültét és egyúttal a betegek gyógyulását.
Így minden művészi nyomat megvásárlásakor egy szemműtétnyi pénz kerül Hardi doktor alapítványának kasszájába! Hiszen nem elég megépíteni a kórházat, azt folyamatosan üzemeltetni is kell!
Hogy te mit tehetsz?
Keress meg e-mailben ha képet szeretnél vásárolni tőlem: hajdua@gmail.com
Vásárolj egy képet közülük és add vissza valakinek a látását! Mindezt úgy, hogy közben segíted az én munkámat is, hogy erről a csodáról fotóalbumot készíthessek!
Köszönjük a támogatásodat!
A film támogatói: